Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to nie lada wyzwanie, zarówno dla lekarza stomatologa, jak i rodziców małego pacjenta. Dziecko zwyczajnie boi się tego, co czeka je za drzwiami gabinetu. Bywa, że nie chce współpracować z lekarzem. W tym artykule udowodnimy, że dzięki właściwemu przygotowaniu ze strony rodziców oraz odpowiedniemu podejściu personelu wizyta u stomatologa wcale nie musi być dla dziecka traumatycznym przeżyciem. Wręcz przeciwnie! Może okazać się FANTASTYCZNĄ PRZYGODĄ! Wyjaśnimy też, jak wygląda leczenie zębów oraz profilaktyka jamy ustnej u najmłodszych pacjentów w NEOS Stomatologia. 

Spis treści:

1. Plaga próchnicy wśród najmłodszych! 
2. Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – warto się do niej przygotować!
3. Wizyta adaptacyjna - czyli małymi kroczkami do celu 
4. Profilaktyka jamy ustnej dzieci i młodzieży w NEOS Stomatologia 
5. A gdy dziecięcy ząbek ma duży ubytek…
6. Po co usuwać zęby mleczne? 

 

Plaga próchnicy wśród najmłodszych! 
 

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, przeszło 90% polskich dzieci ma próchnicę, Problemy z uzębieniem mają swój początek już na etapie mleczaków, czego następstwem jest zły stan uzębienia w życiu dorosłym. Duża część dzieciaków nie ma też pojęcia, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Wszystkie te problemy można rozwiązać w bardzo prosty sposób – udając się z dzieckiem do dentysty, najlepiej jeszcze zanim pojawi się pierwszy ból zęba! 
 

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – warto się do niej przygotować!
 

To, jakie wrażenie zrobi na dziecku pierwsza wizyta u stomatologa, może zadecydować o jego nastawieniu do kolejnych wizyt. Dlatego na tym etapie warto podjąć wysiłki, by taka wizyta kojarzyła się dziecku wyłącznie pozytywnie i przebiegała w przyjaznej atmosferze. Przyjście z dzieckiem do stomatologa bez wcześniejszego przygotowania i wzięcie go niejako z zaskoczenia nie jest dobrym pomysłem. Maluch powinien wiedzieć, gdzie idzie i w jakim celu. Dobrze, jeśli rodzic wcześniej opowie mu, czym zajmuje się lekarz stomatolog i czego może spodziewać się w trakcie wizyty, np.: „Pan doktor poprosi Cię, abyś trzymał szeroko otwartą buzię”. Świetnym sposobem jest również zabawa w dentystę. Dziecko może udawać, że jest stomatologiem i leczy zęby swoim zabawkom – lalkom czy misiom. No dobrze, a czego robić absolutnie nie wolno?
 

  • Straszyć dziecka dentystą, opowiadając historie rodem z horroru… 
  • Zapewniać dziecko, że nic nie będzie je bolało – może poczuć się oszukane, gdy podczas działań lekarza pojawi się ból. 
     

Nie zapominajmy też, że dzieci są świetnymi obserwatorami. Naśladują zachowania i reakcje dorosłych w określonych sytuacjach. Nie zachęcimy dziecka do wizyty u dentysty, jeśli sami będziemy pokazywać, że się go boimy. 
 

Wizyta adaptacyjna - czyli małymi kroczkami do celu 
 

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się jeszcze zanim u dziecka wystąpią jakiekolwiek problemy z ząbkami (próchnica, dolegliwości bólowe). Podczas takiej wizyty maluch powinien mieć możliwość oswojenia się z gabinetem, ze znajdującym w nim sprzętem i lekarzem, który będzie się nim zajmował. Borowanie na pierwszej wizycie na pewno nie jest dobrym pomysłem. Spotęguje jedynie lęk dziecka i sprawi, że nie będzie już chciało przychodzić na wizyty. Szybki przegląd – bez użycia wierteł i innych narzędzi dentystycznych – na początek w zupełności wystarczy! 
 

Profilaktyka jamy ustnej dzieci i młodzieży w NEOS Stomatologia 
 

Profilaktyka próchnicy jest szalenie istotna, jeśli chcemy, aby nasza pociecha zachowała mocne i zdrowe zęby na długie lata. Poza wyrobieniem w dziecku nawyku prawidłowego mycia zębów, niezwykle ważna jest kontrola stanu jamy ustnej. Od momentu, gdy dziecku wyrżną się wszystkie mleczne zęby, powinniśmy już regularnie odwiedzać z nim stomatologa.
Bo trzeba pamiętać, że mleczaki, podobnie jak zęby stałe, wymagają leczenia. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że:
 

  • próchnica zębów mlecznych może przenieść się na zęby stałe,
  • brak leczenia mleczaków może przyczynić się do wystąpienia wad zgryzu, 
  • szybka utrata zębów mlecznych może skutkować zaburzeniami funkcji mięśni i kości twarzy,
  • zęby objęte próchnicą mogą wywoływać ból u dziecka. 
     

Jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych, skutecznie chroniących przed rozwojem próchnicy u dzieci, jaki proponujemy w NEOS Stomatologia, jest lakowanie zębów. Zabieg ten jest bezbolesny i polega na uszczelnieniu obecnych w zębach bruzd, szczelin i zagłębień. Płynny lak jest nakładany na zęby, a następnie utwardzany lampą światłoutwardzalną. Kolejnym zabiegiem zapobiegającym rozwojowi próchnicy, również bezbolesnym i również dostępnym w NEOS Stomatologia jest fluoryzacja. Zabieg ten polega na nałożeniu na zęby dziecka specjalnej pasty lub pianki z wysoką zawartością fluoru. Zanim to jednak nastąpi, zęby są oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń. Zaaplikowany preparat tworzy na zębach warstwę ochronną, zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem kwasów prowadzącym do próchnicy. 
 

A gdy dziecięcy ząbek ma duży ubytek…
 

…i nieinwazyjne metody leczenia nie wchodzą już w grę, chorą tkankę trzeba usunąć, a następnie zaplombować ząb przy pomocy specjalnego wypełnienia. Wypełnienie to nieco różni się od wypełnienia stosowanego u osób dorosłych. Najczęściej jest dodatkowo wzbogacone o fluor, który uwalniając się stopniowo, chroni leczony ząb przed dalszym rozwojem próchnicy. 
 

Po co usuwać zęby mleczne? 
 

No właśnie…Przecież mleczaki to zęby tymczasowe. I tak prędzej czy później wypadną. Czy jest zatem sens wyrywać takiego zęba i przy okazji narażać dziecko na niepotrzebny stres? Generalnie zdrowe zęby mleczne usuwa się wtedy, gdy są to tzw. zęby przetrwałe, czyli takie które nadal pozostają w jamie ustnej dziecka, mimo że dawno powinny już wypaść. Poza powyższym przypadkiem istnieje jeszcze kilka innych sytuacji, w których ekstrakcja mleczaka jest konieczna. Na przykład, gdy w wyniku ostrego stanu zapalnego, wokół zęba zbierze się ropa lub gdy ząb jest na tyle mocno objęty próchnicą, że po borowaniu zdrowej tkanki jest jej zbyt mało, by mleczaka dało się odbudować. 

Podsumowując, o zęby mleczne, tak samo jak o zęby stałe należy dbać. Inaczej w dorosłym życiu będą słabe i kruche. Niezwykle ważne w profilaktyce próchnicy u najmłodszych są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna mieć jednak charakter wizyty adaptacyjnej, podczas której maluch jedynie zapoznaje się z nową, nieznaną dotąd przestrzenią oraz sprzętem stomatologicznym. Wszystko po to, by dziecko oswoiło się z dentystą i miało z nim jedynie pozytywne skojarzenia. Zęby mleczne leczy się w podobny sposób jak zęby stałe, a więc plombuje i wyrywa, gdy zaistnieje taka konieczność. Brak leczenia mleczaków może mieć bardzo poważne konsekwencje – przyczynić się do rozwoju wad zgryzu, a nawet zaburzeń funkcji w obrębie kości i mięśni twarzy. 
 

Szukasz dobrego stomatologa dla swojego dziecka? W NEOS Stomatologia Gliwice zajmiemy się uśmiechem Twojej pociechy kompleksowo. Nasi lekarze mają ogromne doświadczenie w pracy z małymi pacjentami i dokładają wszelkich starań, by wizyta w gabinecie stomatologicznym nie była dla nich stresująca. 
 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl