Twoje dziecko panicznie boi się wizyty u dentysty? Każda próba przyprowadzenia go do gabinetu stomatologicznego kończy się płaczem lub wyraźnym sprzeciwem? A może w trakcie wizyty maluch nie współpracuje z lekarzem i wierci się w fotelu? Strach przed dentystą to powszechny problem. Boi się go niejeden dorosły, a co dopiero kilkuletnie dziecko. Na szczęście w NEOS Stomatologia w Gliwicach (dzielnica Śródmieście) mamy na to sposób! Dzięki zastosowaniu podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego, wizyta u dentysty może stać się dużo bardziej komfortowa i mniej stresująca zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat wykorzystania gazu rozweselającego w leczeniu zębów u dzieci, przeczytaj ten artykuł.

 

Spis treści: 

1. Czym jest i jak działa gaz rozweselający?
2. Gaz rozweselający w leczeniu zębów – czy zabieg wymaga przygotowań?
3. Leczenie zębów z użyciem gazu rozweselającego krok po kroku
4. Zalety gazu rozweselającego w leczeniu stomatologicznym dzieci
5. Przeciwwskazania do sedacji wziewnej
6. Gaz rozweselający w stomatologii – podsumowanie

 

Czym jest i jak działa gaz rozweselający?

 

Gaz rozweselający stanowi bezbarwną, bezwonną mieszaninę tlenu (O2) i podtlenku azotu (N2O). Jest on bezpieczny dla dziecka, nie odkłada się w organizmie i praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Dlatego też może być stosowany już u dzieci powyżej 3. roku życia. Ponadto nie uzależnia, dzięki czemu można go podawać maluchowi podczas każdej wizyty. Sedacja wziewna, bo tak fachowo ją określamy, działa rozluźniająco i łagodzi stres. W trakcie zabiegu z użyciem podtlenku azotu mały pacjent jest zrelaksowany i odprężony. Często towarzyszy mu uczucie błogości i unoszenia się w powietrzu, na wodzie lub „skakania po chmurkach”. Z drugiej strony kontakt z dzieckiem i odruchy zostają zachowane. Maluch jest w pełni świadomy, reaguje na polecenia stomatologa, jednak nie odczuwa lęku, a sam zabieg staje się dla niego dużo bardziej komfortowy. Gaz rozweselający jest więc rekomendowany szczególnie tym dzieciom, które odczuwają silny lęk przed leczeniem stomatologicznym.

 

Gaz rozweselający w leczeniu zębów – czy zabieg wymaga przygotowań?

 

Nie, użycie gazu rozweselającego podczas leczenia zębów nie wymaga szczególnych przygotowań. Zaleca się jedynie, by dziecko nie jadło i nie piło na 2-3 godziny przed zabiegiem. Jest to ważne, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych nudności i wymiotów podczas sedacji. Każdy zabieg z zastosowaniem gazu rozweselającego, zarówno u dziecka jak i osoby dorosłej, powinien być wcześniej skonsultowany ze specjalistą. Stomatolog powinien porozmawiać również z samym dzieckiem, wytłumaczyć mu na czym polega zabieg, w jakim celu będzie miało zakładaną maseczkę i jakich odczuć w trakcie wizyty może się spodziewać.

 

Leczenie zębów z użyciem gazu rozweselającego krok po kroku

 

W znajdującym się w dzielnicy Śródmieście gabinecie stomatologicznym NEOS Stomatologia Gliwice podtlenek azotu aplikowany jest dziecku za pośrednictwem maseczki zakładanej na nos. Maluch wdycha gaz nosem, stopniowo uspokajając się, wręcz wchodząc w stan błogiego odprężenia. Dawkę aplikowanego gazu rozweselającego przez cały czas kontroluje lekarz. Może być ona zwiększana lub zmniejszana w zależności od lęku pacjenta i stopnia jego współpracy. By sedacja była skuteczna, maska musi pozostawać na buzi dziecka przez cały czas trwania zabiegu.

 

Warto jednak pamiętać, że gaz rozweselający znosi ból jedynie częściowo. Jeśli więc zabieg wymaga podania znieczulania, jest ono podawane. Efekty działania gazu ustępują w ciągu kilku minut od zakończonego zabiegu. Dziecko może więc od razu wrócić do normalnej aktywności – nie jest senne ani otępiałe. Co więcej, część dzieci pod wpływem działania gazu nie pamięta szczegółów wizyty, dzięki czemu nie kojarzy im się ona negatywnie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że przykre doświadczenia podczas pierwszych kontaktów dziecka z dentystą mogą mieć decydujący wpływ na jego podejście do leczenia stomatologicznego w dorosłym życiu. Dlatego szczególnie warto zadbać o to, by już od początku wizyty obywały się w możliwie najbardziej komfortowych warunkach.

 

Zalety gazu rozweselającego w leczeniu stomatologicznym dzieci

 

Zastosowanie gazu rozweselającego podczas leczenia zębów u dziecka ma wiele zalet, m.in.:

 • zmniejsza stres,
 • relaksuje i odpręża,
 • nie uzależnia,
 • nie wywołuje skutków ubocznych,
 • nie można się na niego uodpornić – częste korzystanie z sedacji wziewnej nie powoduje konieczności zwiększania dawek,
 • nie uczula,
 • nie odkłada się w organizmie – efekt odprężenia ustępuje w ciągu kilku minut od zaprzestania podawania gazu,
 • jest łatwy w aplikacji – podtlenek azotu podaje się przez maskę, nie zaś w zastrzyku.

 

Przeciwwskazania do sedacji wziewnej

 

Choć zabiegi z użyciem gazu rozweselającego uznawane są za w pełni bezpieczne, nie wywołujące działań niepożądanych, istnieje pewna grupa pacjentów (wśród dzieci i dorosłych), u których podtlenek azotu nie może być stosowany. Gazu rozweselającego nie podaje się m.in. pacjentom:

 

 • przeziębionym, zakatarzonym, z niedrożnymi górnymi drogami oddechowymi (drożne górne drogi oddechowe są warunkiem koniecznym do użycia gazu rozweselającego;
 • z przerostem migdałków;
 • zaburzeniami psychicznymi;
 • chorobami płuc (rozedma płuc, POChP);
 • porfirią;
 • stwardnieniem rozsianym;
 • chorobą alkoholową;
 • kobietom w I trymestrze ciąży.  

 

Gaz rozweselający w stomatologii – podsumowanie

 

Podsumowując, gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu, jest skutecznym rozwiązaniem w stomatologii dziecięcej, pozwalającym na bezstresowe leczenie zębów. Za sprawą wdychanego przez specjalną maseczkę podtlenku azotu dziecko odpręża się i relaksuje, dzięki czemu leczenie odbywa się w komfortowych warunkach. Dziecko nie odczuwa lęku, a stomatolog może wykonywać kolejne czynności, bez obaw, że dziecko nie będzie współpracowało. Procedura jest bezpieczna, gaz rozweselający łatwy w aplikacji i co najważniejsze, nie wywołuje skutków ubocznych. Nie wymaga też skomplikowanych przygotowań, co czyni metodę idealnym rozwiązaniem dla małych pacjentów. Regularne stosowanie gazu rozweselającego nie uzależnia, może natomiast znacząco poprawić doświadczenia dziecka w zakresie leczenia stomatologicznego, co ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu się jego podejścia do dbałości o zdrowie jamy ustnej w dorosłym życiu.

 

Autor: Redakcja NEOS Stomatologia
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej.

 

Twoje dziecko odczuwa silny lęk przed wizytą u dentysty? Umów się na wizytę w NEOS Stomatologia Gliwice w dzielnicy Śródmieście i porozmawiaj z naszymi specjalistami o możliwości zastosowania gazu rozweselającego.

 

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl