Znasz to uczucie, gdy podczas picia zimnych lub gorących napojów, Twoje zęby przeszywa ostry ból? Jeśli tak, cierpisz na nadwrażliwość zębów (zębiny) spowodowaną odsłonięciem szyjek zębowych. Jest to duży problem nie tylko dlatego, że wywołuje dolegliwości bólowe. Zęby z odsłoniętymi szyjkami są też bardziej narażone na rozwój próchnicy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czym są odsłonięte szyjki zębowe, jakie są ich możliwe przyczyny, oraz dlaczego jest to stan, który wymaga wizyty w gabinecie dentystycznym. Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj nasz artykuł do końca!

 

Spis treści: 

1. Czym są szyjki zębowe i dlaczego ich odsłonięcie tak boli?
2. Jak objawiają się odsłonięte szyjki zębowe?
3. Jakie są przyczyny odsłaniania się szyjek zębowych?
4. Jak leczy się odsłonięte szyjki zębowe?
5. Dlaczego odsłonięte szyjki zębowe wymagają wizyty u stomatologa?
6. Podsumowanie

 

Czym są szyjki zębowe i dlaczego ich odsłonięcie tak boli?

 

Szyjki zębowe to obszar zęba znajdujący się u nasady korony zęba, tuż przy dziąsłach. Struktury te są silnie unerwione oraz posiadają liczne kanaliki zębinowe, które wypełnione płynem kanalikowym, uczestniczą w odczuwaniu bólu. Szyjki zębowe pokrywa szkliwo oraz dziąsło tworzące dla nich twardą warstwę ochronną. Gdy ta naturalna ochrona ulegnie uszkodzeniu (dojdzie do recesji dziąsła), kanaliki zębinowe odsłaniają się, co naraża je na działanie bodźców zewnętrznych, m.in. bodźców termicznych.

 

Jak objawiają się odsłonięte szyjki zębowe?

 

Nadwrażliwość zębów związana z odsłonięciem szyjek zębowych objawia się silnym, przeszywającym bólem podczas takich czynności, jak:

 

  • picie zimnych lub gorących napojów;
  • jedzenie kwaśnych, słodkich lub słonych produktów;
  • mycie zębów;
  • wdychania zimnego powietrza przez usta.

 

U niektórych pacjentów ból ten jest tak dotkliwy, że przestają sięgać po ulubione potrawy. Jednak zamiast od razu z nich rezygnować, powinni zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Zanim jednak podpowiemy, jak radzić sobie z problemem odsłoniętych szyjek zębowych, zastanówmy się, co jest właściwie przyczyną ich powstawania.

 

Jakie są przyczyny odsłaniania się szyjek zębowych?

 

Odsłonięte szyjki zębowe są najczęściej efektem niewłaściwego szczotkowania zębów, przede wszystkim używania szczoteczki o zbyt twardym włosiu lub mycia zębów w niewłaściwy sposób. Podrażniamy wówczas dziąsła, przez co zaczynają się one cofać, uwidaczniając szyjki. Chroniące szyjkę zębową szkliwo może również zetrzeć się na skutek stosowania past wybielających, które jak wiadomo, mają właściwości ścierne. Wszelkie choroby przyzębia, m.in. zapalenie przyzębia, czyli paradontoza, również mogą doprowadzić do cofania się dziąseł, a co za tym idzie odsłonięcia szyjek zębowych. U niektórych pacjentów dzieje się tak w następstwie powikłań po leczeniu ortodontycznym lub na skutek obecnych u nich wad zgryzu.

 

Jak leczy się odsłonięte szyjki zębowe?

 

Sposób leczenia odsłoniętych szyjek zębowych zależy od przyczyny ich odsłonięcia. Jeśli źródłem problemu jest mycie zębów szczoteczką o zbyt twardym włosiu, trzeba wymienić ją na szczoteczkę o włosiu miększym. Jeśli przyczyną cofania się dziąseł jest nadużywanie past wybielających, należy z nich zrezygnować lub ograniczyć ich stosowanie. Jeśli odsłonięte szyjki zębowe są efektem błędów w samej technice szczotkowania, nie obejdzie się bez instruktażu higieny jamy ustnej, podczas którego lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna pokażą, jak prawidłowo myć zęby, by nie narazić szkliwa i dziąseł na uszkodzenia. Dentysta może również zalecić stosowanie specjalnej pasty na nadwrażliwe zęby, z fluorkiem sodu, solami cynku, potasu i hydroksyapatytem w składzie. Ponadto może przeprowadzić zabieg stomatologiczny polegający na zamknięciu kanalików zębinowych przy pomocy specjalnej żywicy lub innego materiału wypełniającego.

 

Dlaczego odsłonięte szyjki zębowe wymagają wizyty u stomatologa?

 

Ponieważ są nie tylko źródłem bólu i wpływają niekorzystnie na estetykę uzębienia, ale również sprzyjają szybszemu psuciu się zębów. Lekceważąc problem odsłoniętych szyjek zębowych, narażamy się również na rozwój paradontozy, która nieleczona może zakończyć się całkowitą utratą zębów. Dlatego jeśli podczas picia gorącej herbaty, kwaśnego soku, jedzenia lodów czy innych słodyczy odczuwasz przeszywający ból zębów, nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Zapisz się na nią jak najszybciej, by uzyskać fachową pomóc i ulgę w bólu.

 

Podsumowanie 

 

Podsumowując, odsłonięte szyjki zębowe to problem, który może prowadzić do bolesnej nadwrażliwości zębów i zwiększać ryzyko próchnicy. Odsłonięte szyjki zębowe objawiają się przeszywającym bólem zębów po kontakcie z gorącymi, zimnymi, kwaśnymi, słonymi lub słodkimi produktami. Leczenie zależy od przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych, jednak najczęściej uwzględnia ono zmianę nawyków higienicznych oraz stosowanie specjalnych past na nadwrażliwe zęby.

 

Autor: Redakcja NEOS-Stomatologia 
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej. 

 

Masz problem z nadwrażliwością zębów? W Neos Stomatologia Gliwice wiemy, jak Ci pomóc. Już teraz umów się na konsultację z naszym specjalistą.

 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl