Stomatolog skierował Cię na pantomogram? Do tej pory nie wiedziałeś nawet, że takie badanie istnieje i kompletnie nie wiesz, czego się spodziewać? W takim razie musisz wiedzieć, że pantomogram to zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów. Badanie to dostarcza znacznie więcej informacji na temat stanu uzębienia niż zwykły przegląd stomatologiczny i może pomóc dentyście w podjęciu decyzji dotyczących dalszego leczenia. Co jeszcze warto wiedzieć o zdjęciu panoramicznym zębów? W jakich sytuacjach się go wykonuje? Przeczytaj!

 

Spis treści: 
1. Czym jest pantomogram?
2. Jak przygotować się do zdjęcia panoramicznego zębów?
3. Zdjęcie panoramiczne zębów krok po kroku
4. Podsumowanie

 

Czym jest pantomogram?

 

Pantomogram to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, którego celem jest uzyskanie panoramicznego obrazu struktur jamy ustnej. Zdjęcie to uwidacznia uzębienie dolnego oraz górnego łuku zębowego, kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe, zarys linii dziąseł, a także zatoki. Jest w stanie wykryć różne patologiczne zmiany, m.in.:

 

  • próchnicę,
  • torbiele, 
  • stany zapalne, 
  • wady zgryzu, 
  • guzy. 

 

Badanie może być wykonywane zarówno u dorosłych jak i u dzieci w celu kontrolowania wzrostu ich zębów. Pantomogram, tak samo jak każde inne zdjęcie rentgenowskie, wykorzystuje niewielką dawkę promieniowana elektromagnetycznego. Przenika ono przez tkanki miękkie, ale jest absorbowane przez struktury od nich gęstsze, a więc kości czy metal. I to właśnie dzięki tej właściwości promieniowanie rentgenowskie może być z powodzeniem wykorzystywane w diagnostyce obrazowej – w stomatologii i nie tylko! Warto jednak zaznaczyć, że każde badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego wymaga skierowania od lekarza. W przypadku pantomogramu pacjent otrzymuje je najczęściej od lekarza stomatologa.

 

Jak przygotować się do zdjęcia panoramicznego zębów?

 

Badanie pantomograficzne nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Zanim pantomogram zostanie zrobiony, pacjent zostaje poproszony jedynie o zdjęcie biżuterii (kolczyków, łańcuszków, spinek do włosów), okularów oraz innych metalowych elementów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość obrazu, a także o wyjęcie wszelkich ruchomych uzupełnień protetycznych i aparatu ortodontycznego (jeśli jest ruchomy). Zdjęć rentgenowskich nie wykonuje się u kobiet w ciąży, dlatego każda pacjentka, która spodziewa się lub podejrzewa, że może spodziewać się dziecka, zobowiązana jest poinformować o tym radiologa. Jeśli badanie z jakiegoś powodu nie może poczekać do rozwiązania, konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków ostrożności.

 

Zdjęcie panoramiczne zębów krok po kroku

 

Zacznijmy od tego, że całe badanie trwa kilkanaście sekund i jest całkowicie bezbolesne. Po zjawieniu się w pracowni radiologicznej i okazaniu skierowania, pacjent wchodzi do gabinetu. Technik radiolog zakłada mu na tułów ołowiany fartuch ochronny oraz prosi o stanięcie przy aparaturze. Następnie pacjent kładzie brodę na podpórce, a zębami obejmuje specjalny zagryzak, ręce kładzie natomiast na znajdujących się przed nim uchwytach. Język powinien być przez cały czas „przyklejony” do podniebienia twardego. Gdy pacjent przyjmie już odpowiednią pozycję, radiolog może przystąpić do wykonywania zdjęcia. Po zakończeniu badania pacjent zdejmuje brodę z podpórki i odchodzi od urządzenia, radiolog ściąga z jego tułowia ołowiany fartuch. I to wszystko! Po kilku- kilkunastu minutach wynik badania jest gotowy do odbioru. Teraz należy go już tylko pokazać stomatologowi, który wysłał nas na badanie.

 

Podsumowanie

 

Pantomogram jest panoramicznym zdjęciem rentgenowskim ukazującym zęby oraz inne struktury jamy ustnej. To cenne narzędzie diagnostyczne wykrywające wiele patologii, m.in. próchnicę i stany zapalne. Może być przeprowadzane u dorosłych i u dzieci, celem kontroli wzrostu zębów. Nie wymaga specjalnych przygotowań i nie jest bolesne. Wynik – dostępny po kilku minutach od zakończenia badania – zawsze należy pokazać stomatologowi, który na nie kierował. Pantomogram dostarcza znacznie więcej informacji na temat kondycji uzębienia niż zwykły przegląd stomatologiczny i może pomóc dentyście w planowaniu leczenia.

 

Autor: Redakcja NEOS-Stomatologia 
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej. 

 

Szukasz dobrego stomatologa dla siebie i swojej rodziny? Jeśli tak, trafiłeś idealnie! W NEOS Stomatologia leczymy zęby kompleksowo, korzystając z najnowocześniejszych technologii oraz wieloletniego doświadczenia naszych specjalistów. 

 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl