Zazwyczaj boimy się tego, co nowe i nieznane. Nie inaczej jest w przypadku pierwszej wizyty u stomatologa. Udając się do nowej placówki medycznej, nie bardzo wiemy, czego się spodziewać. W naszej głowie kłębi się masa pytań. Czy dentysta będzie sympatyczny? Czy okaże się kompetentny? Czy potraktuje mnie delikatnie? Gdy do tego dołożymy jeszcze strach przed bólem, to okazuje się, że pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym może dostarczyć nam sporo stresu. Czy jest na to rada? Oczywiście! Wystarczy odpowiednio się do niej przygotować! W tym artykule opowiemy, jak wygląda leczenie zębów w Neos Stomatologia. 

Spis treści
1. Zbierz dokumentację medyczną i spisz wszystkie przyjmowane leki
2. Po rozmowie z lekarzem przychodzi czas na przegląd…
3. Wypełnienia – światło- i chemoutwardzalne
4. Ekstrakcja – gdy chorego zęba nie da się już uratować
5. Leczenie kanałowe – konieczne przy zaawansowanej próchnicy
6. Odbudowa – gdy ząb ukruszy się lub złamie
7. Wygląd zębów – to też ma znaczenie!
8. Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

 

Zbierz dokumentację medyczną i spisz wszystkie przyjmowane leki


Aby wizyta w gabinecie stomatologicznym przebiegała płynnie i bez zakłóceń, zabierz ze sobą pełną dokumentację medyczną oraz spisz wszystkie leki, które na stałe przyjmujesz. Dzięki temu w trakcie wizyty nie umknie Ci nic, co może okazać się istotne z punktu widzenia późniejszego leczenia. Pamiętaj, że jama ustna i znajdujące się w niej zęby stanowią integralną część całego organizmu. Stan uzębienia w dużej mierze zależy od funkcjonowania narządów wewnętrznych. I odwrotnie – zniszczone próchnicą zęby mogą mieć niekorzystny wpływ na inne organy, np. wątrobę. Jeśli chorujesz na zakrzepicę lub refluks żołądkowo-przełykowy, wspomnij o tym. Jeśli w najbliższym czasie planujesz zostać mamą, również poinformuj o tym stomatologa. Pamiętaj, że niektóre stany chorobowe, jak również ciąża, są przeciwskazaniem do wykonywania niektórych zabiegów stomatologicznych. Wówczas mogą być one albo przesunięte w czasie albo zastąpione innymi. 
 

Koniecznie powiedz też o wszystkich przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą bowiem wpływać na układ krzepnięcia, np. wywołując nasilone krwawienie podczas ekstrakcji zęba. Jeśli więc przyjmujesz tego typu preparaty, nie zwlekaj z poinformowaniem o tym nowego stomatologa. 
 

Po rozmowie z lekarzem przychodzi czas na przegląd… 


Po zebraniu wywiadu medycznego i zapoznaniu się z dokumentacją, lekarz będzie chciał zajrzeć do Twojej jamy ustnej. Przegląd stomatologiczny jest podstawową procedurą wykonywaną przez stomatologa. W trakcie takiego przeglądu (szybkiego i całkowicie bezbolesnego) ogląda on zęby w poszukiwaniu ewentualnych ubytków i stanów chorobowych. Nanosi wszystkie informacje na kartę pacjenta (kartę stomatologiczną) i przygotowuje plan leczenia, proponując określone zabiegi stomatologiczne. Najczęstszym problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do Neos Stomatologia jest oczywiście próchnica. W naszych gabinetach pozbywamy się jej szybko i bezboleśnie, proponując najnowocześniejsze rozwiązania. 
 

Wypełnienia – światło- i chemoutwardzalne 


Wypełnienie, zwane potocznie plombą, może być wykonane z różnego typu materiałów. Najczęściej jest to kompozyt światłoutwardzalny, czyli tworzywo o konsystencji plasteliny, które umieszcza się w zębie, a następnie utwardza światłem. Już po 20 sekundach naświetlania lampą polimeryzacyjną materiał kompozytowy łączy się z zębem, stanowiąc jego trwałe wypełnienie. Ogromną zaletą tego rodzaju plomb jest możliwość doboru odcienia do każdego pacjenta. Kolejną jest duża wytrzymałość. Wypełnienie światłoutwardzalne utrzymuje się w zębie nawet do 8 lat! 
 

Innym rodzajem wypełnienia jest wypełnienie chemoutwardzalne, które twardnieje w zębie po wymieszaniu ze sobą odpowiednich składników. Pracuje się na nim nieco gorzej niż na wypełnieniach światłoutwardzalnych i nie daje tak naturalnego efektu, jednak jest refundowane przez NFZ. Ponadto nie wymaga użycia lampy polimeryzacyjnej, dlatego idealnie sprawdza się w przypadku trudno dostępnych miejsc. 
 

Ekstrakcja – gdy chorego zęba nie da się już uratować


Obecnie jesteśmy w stanie zachować zęby nawet mocno objęte próchnicą. Czasem jednak i one nie nadają się już do leczenia zachowawczego, a jedyną szansą na pozbycie się bólu jest usuniecie (ekstrakcja) zęba. Najczęściej stomatolog decyduje się na taki krok, gdy dochodzi do stanu zapalnego i zakażenia w obrębie tkanek zęba, miazgi oraz przyzębia. Wskazaniem do ekstrakcji jest np. zgorzel, czyli bakteryjne zakażenie miazgi zęba. Może być ona konsekwencją wcześniejszej martwicy. Ekstrakcja zęba jest również wskazana w przypadkach: 
 

  • urazu mechanicznego – gdy linia złamania zęba przebiega wzdłuż korzeni, bądź gdy ząb umiejscowił się w szczelinie złamanej szczęki/żuchwy; 
  • leczenia wad zgryzu – niekiedy przed założeniem aparatu ortodontycznego usuwa się 1,2 lub więcej zębów, by w łuku zębowym zrobić więcej miejsca; 
  • chorób dziąseł – niektóre choroby dziąseł mogą skutkować zapaleniem kości lub powstaniem ropni, przez które ząb straci podparcie. 
     

Stomatolog Gliwice usuwa zęby bezboleśnie. Zabieg wykonywany jest bowiem w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Wyrwanie zęba polega na jego zwichnięciu, a następnie oddzieleniu od kości szczęki. Niekiedy ząb trzeba usunąć chirurgicznie. Wówczas po zabiegu zakładane są szwy, które zdejmuje się po ok. 7-10 dniach. 
 

Leczenie kanałowe – konieczne przy zaawansowanej próchnicy 


Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, polega na usunięciu zaatakowanej przez bakterie miazgi zęba, by te nie miały szansy się namnażać. Najczęściej dzieje się tak na skutek nieleczonej, postępującej próchnicy. Po usunięciu z zęba całej miazgi, wnętrze kanałów jest dezynfekowane i wypełniane specjalną substancją – gutaperką. Leczenie kanałowe to zabieg wymagający dużej precyzji i najczęściej odbywa się na kilku wizytach w gabinecie stomatologicznym. Wszystko zależy od tego, jaką metodą leczony jest ząb oraz ile posiada kanałów. Mimo wszystkich tych niedogodności leczenie kanałowe pozwala zachować ząb nawet mocno objęty próchnicą. Warto także wspomnieć, że jest to zabieg bezbolesny, ponieważ za każdym razem wykonuje się go w znieczuleniu. 
 

Odbudowa – gdy ząb ukruszy się lub złamie 


Odbudowa ukruszonych lub złamanych zębów jest ważna zarówno ze względów zdrowotnych jak i estetycznych. W zależności od wielkości ubytku dentysta Gliwice może zaproponować pacjentowi licówki, wkład koronowo-korzeniowy lub koronę protetyczną. Metodę, jaką odbudowany zostanie ząb, dobiera się indywidualnie, uwzględniając stan samego zęba oraz oczekiwania pacjenta co do efektu końcowego. 
 

Wygląd zębów – to też ma znaczenie!


Najczęściej zależy nam na tym, by nasze zęby były po prostu zdrowe. Jednak w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych równie dużą wagę przywiązuje się do estetyki, czyli do tego, by zęby pacjenta były nie tylko zdrowe, ale i pięknie się prezentowały. W Neos Stomatologia doskonale zdajemy sobie sprawę, jaki wpływ na poczucie atrakcyjności ma pełny i biały uśmiech. Dlatego leczenie zębów w Gliwicach nie ogranicza się jedynie do plombowania i usuwania zębów. Wszystkim pacjentom marzącym o hollywoodzkim uśmiechu proponujemy profesjonalne wybielanie.
 

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?


Gabinet stomatologiczny jest jednym z najbardziej nielubianych miejsc. Ze strachu przed bólem wielu pacjentów rezygnuje z wizyt kontrolnych i odwiedza dentystę dopiero wtedy, gdy któryś z zębów zaczyna pobolewać. To błąd, ponieważ przegląd stomatologiczny jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowia jamy ustnej i powinniśmy go wykonywać regularnie. Małe ubytki najczęściej udaje się wyleczyć najprostszymi i najmniej uciążliwymi dla pacjenta metodami. Brak dbania o zęby i rezygnacja z regularnych wizyt u stomatologa często prowadzą do zaawansowanej próchnicy, która może zakończyć się leczeniem kanałowym, a nawet usunięciem zęba. Systematyczne odwiedzanie dentysty jest niezbędne dla zachowania zdrowych i ładnych zębów na długie lata. 


Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? W NEOS Stomatologia Gliwice zajmiemy się Twoim uśmiechem kompleksowo! Stosujemy wysokiej jakości wypełnienia i korzystamy z najnowocześniejszych urządzeń stomatologicznych. Dbamy również o to, by każdy zabieg był bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. 
 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl