Zadbamy o Twój uśmiech kompleksowo
pacjentka oglądająca model protezy zębowej na implantach

Protezy na implantach - jak wyglądają, ile kosztują, czy warto?

Brakuje Ci jednego lub kilku zębów i zastanawiasz się, jaka forma uzupełnienia protetycznego będzie w Twoim przypadku optymalnym rozwiązaniem? Obawiasz się, że tradycyjna proteza nie spełni Twoich oczekiwań i nie będzie zapewniała wystarczającego komfortu? Świetną alternatywą dla tradycyjnej, ruchomej protezy akrylowej jest proteza mocowana na implantach. W tym artykule wyjaśnimy Ci, dlaczego ten rodzaj uzupełnienia protetycznego jest doskonałym wyborem i jakie korzyści niesie ze sobą dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Spis treści

Brakuje Ci jednego lub kilku zębów i zastanawiasz się, jaka forma uzupełnienia protetycznego będzie w Twoim przypadku optymalnym rozwiązaniem? Obawiasz się, że tradycyjna proteza nie spełni Twoich oczekiwań i nie będzie zapewniała wystarczającego komfortu? Świetną alternatywą dla tradycyjnej, ruchomej protezy akrylowej jest proteza mocowana na implantach. W tym artykule wyjaśnimy Ci, dlaczego ten rodzaj uzupełnienia protetycznego jest doskonałym wyborem i jakie korzyści niesie ze sobą dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Protetyka na implantach – coraz chętniej wybierana przez pacjentów

 

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która rozwija się bardzo dynamicznie, ofertując pacjentom coraz to nowsze rozwiązania. Dzięki zaawansowanym technologiom i nowym metodom leczenia jesteśmy dziś w stanie w pełni odtworzyć estetykę i funkcjonalność uśmiechu, nawet gdy wydaje się to niemożliwe do osiągnięcia. Dla osób z całkowitym bezzębiem lub ze znacznymi brakami w uzębieniu szczególnie polecanym rozwiązaniem jest proteza zębowa na implantach. Stanowi ona świetną alternatywę dla tradycyjnych protez. Zapewniają bowiem wygodę użytkowania i naturalny wygląd. Zarówno żuchwa, jak i szczęka na implantach prezentuje się bardzo estetycznie, a pacjent czuje, jakby odzyskał własne zęby!

 

Przewaga protez na implantach nad innymi rozwiązaniami protetycznymi

 

Wybierając protezę na implantach (ruchomą lub stałą) zamiast tradycyjnej protezy ruchomej, pacjent wybiera przede wszystkim komfort i estetyczny wygląd. Taka proteza doskonale imituje naturalne uzębienie (pacjent wygląda, jakby miał własne zęby), do tego przywraca mu pełną funkcjonalność. Ponieważ jest mocowana na stałe, można w niej spać, jeść, mówić, uśmiechać się i zwyczajnie cieszyć z kontaktów towarzyskich – bez obawy, że proteza przesunie czy wypadnie, ani konieczności jej ciągłego podklejania, gdyż proteza na implantach nie wymaga użycia kleju.

 

Ponadto użytkowcy klasycznych protez bardzo często zmuszeni są zrezygnować z jedzenia niektórych potraw, nawet tych ulubionych. Boją się, że nie dadzą rady czegoś pogryźć, proteza złamie się lub resztki pokarmu dostaną się pod protezę, powodując dyskomfort. Proteza na implantach właściwie całkowicie eliminuje ten problem. Pozwala jeść wszystko, na co ma się ochotę. Pacjent nie musi już ograniczać się w wyborze potraw. W przeciwieństwie do tradycyjnych uzupełnień protetycznych proteza na implantach nie zmienia też smaku potrawy. Daje możliwość pełnego delektowania się jedzeniem. Problem z protezami tradycyjnymi jest też taki, że nie w żaden sposób nie chronią przed zanikiem kości. Wręcz przeciwnie – mogą go nawet przyspieszać. Stopniowy zanik kości sprawia natomiast, że z czasem taka wyjmowana proteza przestaje pasować, gdyż warunki anatomiczne w jamie ustnej zwyczajnie ulegają zmianie i trzeba wymienić ją na nową. Z protezami na implantach jest inaczej. One nie powodują zaniku kości, lecz skutecznie przed nim chronią. Oczywiście takie rozwiązanie protetyczne jest też niezwykle trwałe. Dobrze wykonana proteza na implantach, a później odpowiednio użytkowana i pielęgnowana przez pacjenta, może służyć mu wiele lat.

 

Jak wygląda proteza na implantach i w jaki sposób jest zakładana?

 

Choć proces zakładania stałego uzupełnienia protetycznego, o którym mówimy w artykule, wydaje się dość złożony, to już sama budowa protezy na implantach nie jest zbyt skomplikowana. Zacznijmy od tego, że implant zębowy zbudowany jest z różnego rodzaju materiałów: tytanu, stopu tytanu, tlenku aluminium, tantalu, porcelany oraz cyrkonu. Tytan jest materiałem lekkim i niezwykle wytrzymałym, w dodatku neutralnym dla ludzkiego organizmu. Może być więc z powodzeniem wykorzystywany jako materiał wszczepienny, gdyż ryzyko, że się nie przyjmie lub u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna jest znikome (czysty tytan nie zawiera składników, które mogłyby uczulać). Łączniki wykonywane są z tytanu, cyrkonu lub porcelany, natomiast materiałem tworzącym koronę jest porcelana na podbudowie cyrkonowej, ceramika (korona pełnoceramiczna) lub kompozyt.

 

Proteza na implantach mocowana jest do szczęki lub żuchwy za pomocą tytanowych śrub wszczepionych w kość. Mają one pełnić funkcję korzenia zęba. Na zainstalowany już tytanowy implant za pomocą łącznika nakłada się koronę i przytwierdza ją przy do implantu śrubą. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

Kwalifikacja i plan leczenia

 

Oczywiście przed wszczepieniem implantu lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia implantologicznego, oceniając warunki kostne panujące w jego jamie ustnej. W tym celu u pacjenta wykonuje się tomografię komputerową CBCT, czyli tomografię stożkową, która odznacza się dużo wyższą dokładnością niż tradycyjny pantomogram. Dlaczego jest to takie ważne, aby dokładnie ocenić ilość tkanki kostnej? Otóż w sytuacji, gdy ząb zostanie utracony wiele lat wcześniej, bardzo często dochodzi do zaniku kości w tym miejscu. Tkanki jest za mało, by tytanowy implant mógł się w niej utrzymać. To na szczęście nie dyskwalifikuje pacjenta do leczenia implantologicznego. Nowoczesna stomatologia doskonale radzi sobie z tym problemem, umożliwiając rekonstrukcję utraconej kości. W tym celu wykonuje się dwa zabiegi: agumentację lub podniesienie dna zatoki szczękowej.

 

Na etapie konsultacji implantolog ustala również z pacjentem liczbę implantów do wszczepienia. Może ich być 4, a może być ich także 6. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Proteza na 6 implantach to rozwiązanie dla pacjentów z całkowitym lub znacznym bezzębiem i dużym zanikiem kości. Zapewnia jeszcze większą stabilność niż ta na 4. Siły żucia są jeszcze równomierniej rozłożone, co zwiększa komfort użytkowania i zapobiega nadmiernym obciążeniom.

 

Warto dodać, że nie zawsze potrzebna jest proteza całkowita na implantach.  U wielu naszych pacjentów nie musimy bowiem odtwarzać całego uzębienia. Często wystarczy proteza częściowa na implantach, dopasowana aktualnej sytuacji pacjenta, np. tylko proteza dolna na implantach albo tylko górna.

 

Wszczepienie implantu

 

Implant umieszczany jest w kości przez niewielkie nacięcie w dziąśle. Implantolog używa do tego celu specjalnych narzędzi. Oczywiście dla pacjenta jest to procedura całkowicie bezbolesna, ponieważ odbywa się po uprzednim podaniu środka znieczulającego. Po wszczepieniu implantu dziąsło jest zszywane, a pacjent otrzymuje wskazówki dalszego postępowania. Całość zajmuje lekarzowi od 30 minut do 2 godzin, w zależności od liczby implantów do wszczepienia oraz warunków anatomicznych w jamie ustnej.

 

Okres osteointegracji

 

Okres osteointegracji to okres, w którym implant integruje się z kością. To, ile trwa ten proces, jest kwestią bardzo indywidualną. Zwykle pełne zrośnięcie się implantu z kością zajmuje od 2 do 6 miesięcy.

 

Założenie śrub gojących

 

Gdy etap osteointegracji dobiegnie końca, implantolog odsłania implanty i montuje specjale śruby gojące. Mają one pomóc ukształtować się dziąsłom pod przyszłą protezę.

 

Pobranie wycisków

 

Gdy implanty zrosną się z kością, a dziąsła są już dobrze ukształtowane, można przystąpić do pobierania wycisków z jamy ustnej. Wycisk protetyczny odwzorowuje łuki zębowe i stanowi podstawę do stworzenia ostatecznej protezy.

 

Próbne dopasowanie protezy

 

Gdy proteza jest już gotowa, pacjent zgłasza się do kliniki na próbną przymiarkę. Jest to moment, w którym lekarz ocenia dopasowanie protezy i dokonuje ewentualnych korekt. Chodzi bowiem o to, aby proteza zapewniała pacjentowi maksymalny komfort użytkowania.

 

Ostateczne dopasowanie protezy

 

Po skorygowaniu protezy pacjent ponownie zapraszany jest do kliniki na przymiarkę. Jeśli proteza leży prawidłowo, a pacjent nie zgłasza dyskomfortu, protezę montuje się do implantów. Sposób mocowania protezy może być różny – na stałe (proteza stała na implantach) lub za pomocą specjalnych zatrzasków umożliwiających jej wyciąganie (proteza overdenture). Oczywiście pacjent otrzymuje również cały instruktaż użytkowania i pielęgnacji protezy, aby ta posłużyła mu jak najdłużej.

 

Zęby w jeden dzień? W NEOS Stomatologia to możliwe!

 

W NEOS Stomatologia wszczepiamy implanty i osadzamy na nich tymczasowe uzupełnienie protetyczne w trakcie jednej wizyty. Pacjent nie musi więc czekać wielu miesięcy, aby móc cieszyć się estetycznym uśmiechem. Wyposażony w tymczasową protezę, może normalnie funkcjonować w życiu codziennym, jednocześnie spokojnie oczekując na zakończenie leczenia.

 

Proteza zębowa jak się przyzwyczaić?

 

Proces adaptacji do protezy zębowej jest kwestią bardzo indywidualną. Jedni pacjenci już po kilku dniach korzystają z nowego uzębienia, jakby zawsze należało do nich, inni potrzebują więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją. W pierwszych dniach po wszczepieniu implantów należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza, czyli unikać twardych, lepkich i gorących pokarmów oraz dbać o higienę jamy ustnej. Niewskazane jest również przepłukiwanie jamy ustnej oraz wypluwanie śliny. Założenie implantu zębowego wymaga ingerencji w kość. Dlatego bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa zwykle dolegliwości bólowe, które jednak szybko mijają po zażyciu środka przeciwbólowego. Ponadto z każdym kolejnym dniem użytkowania protezy na implantach pacjent powinien przyzwyczajać się do nowego uzębienia. U większości z nich proces adaptacji przebiega bardzo sprawnie i już po kilku dniach czują się, jak we własnych zębach.

 

Ile kosztuje proteza zębowa na implantach?

 

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, ile tak naprawdę kosztuje nowoczesne uzupełnienie protetyczne. Słowa kluczowe takie jak „proteza na implantach cena”, „proteza zębowa na implantach cena” czy „proteza częściowa na implantach cena” bardzo często wpisywane są w wyszukiwarkę – i nic w tym dziwnego. Koszt protezy na implantach jest różny w zależności od zakresu pracy implantologa, w tym liczby implantów, które mają zostać wszczepione. Na cenę protezy na implantach wpływają również użyte materiały, technika wykonania oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Przykładowo, koszt protezy całkowitej na implantach będzie inny niż w przypadku protezy częściowej. Dla osób szukających trwałego i wygodnego rozwiązania, protezy stałe na implantach będą doskonałą decyzją – choć ich cena również będzie się różnić od protez ruchomych. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na sztuczne zęby na implantach, oczekując komfortu, estetyki i trwałości. Jeśli interesują Cię protezy mocowane na implantach cena będzie uzależniona od warunków panujących w Twojej jamie ustnej. Dlatego też w większości klinik stomatologicznych podawane są zwykle nie konkretne ceny, a przedziały cenowe. W tym przypadku koszt wykonania takiej protezy zaczyna się od 5 000 zł w górę.

Zapisz się