Jesteś kilka dni po usunięciu zęba i nagle dopadł Cię silny ból okolicy pozabiegowej, promieniujący do ucha lub skroni? W takim razie nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości. To może być tzw. suchy zębodół, czyli jedno z najczęstszych powikłań po ekstrakcji zęba. Najczęstszych i niestety wyjątkowo bolesnych...Powikłanie to polega na braku skrzepu, który dla gojącego się zębodołu jest niczym opatrunek. Suchy zębodół może dotyczyć dowolnego zęba i wymaga pilnej wizyty u stomatologa. Jak dochodzi do jego powstania? Co powinniśmy zrobić, gdy już u nas wystąpi? Dowiedzmy się!

 

Spis treści: 

1. Jak tworzy się suchy zębodół?
2. Jakie objawy daje suchy zębodół?
3. Jak wygląda leczenie suchego zębodołu?
4. Jak uchronić się przed wystąpieniem suchego zębodołu?
5. Podsumowanie

 

Jak tworzy się suchy zębodół?

 

W miejscu po usuniętym zębie powstaje rana, której organizm jak najszybciej próbuje się pozbyć. Uruchamia więc procesy naprawcze mające doprowadzić do wygojenia rany. Tym sposobem powstaje skrzep, który zabezpiecza zębodół, przed wniknięciem do niego bakterii i stwarza warunki, by ten mógł się zregenerować. Niestety bardzo często pacjenci w wyniku niewłaściwego postępowania wypłukują powstały skrzep. Bywa, że nie wytwarza się on wcale. W efekcie zębodół nie goi się tak, jak powinien, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, któremu towarzyszą bardzo uciążliwe objawy. Mogą się one utrzymywać nawet przez okres ok. 2 tygodni. Poza niewłaściwym obchodzeniem się z raną po wyrwanym zębie do suchego zębodołu mogą predysponować dodatkowe czynniki, takie jak:

 

 • palenie tytoniu;
 • obniżona odporność organizmu;
 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • niedobory witaminowe w organizmie;
 • choroby ogólnoustrojowe takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca;
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

 

Jakie objawy daje suchy zębodół?

 

Pierwsze objawy suchego zębodołu zaczynają być odczuwalne po 1-3 dniach od usunięcia zęba. Pacjent skarży się na silny ból okolicy pozabiegowej (zwłaszcza w nocy) oraz nieprzyjemny posmak w ustach, niekiedy także gorączkę. W badaniu stomatolog może zaobserwować również:

 

 • halitozę (nieprzyjemny zapach z ust),
 • powiększenie podżuchwowych węzłów chłonnych,
 • tkliwość i zaczerwienienie śluzówki.

 

Jak wygląda leczenie suchego zębodołu?

 

Pacjent, który podejrzewa u siebie wystąpienie suchego zębodołu powinien jak najszybciej udać się do stomatologa. Lekarz przepłukuje ranę solą fizjologiczną lub wodorowęglanem sodu. Może zastosować również specjalne tabletki dozębodołowe z kwasem acetylosalicylowym w składzie, pod warunkiem, że pacjent nie jest na niego uczulony. Działa on przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pomagając w zwalczeniu objawów suchego zębodołu. Jeśli towarzyszy mu zakażenie bakteryjne, stomatolog najpewniej zadecyduje o przepisaniu antybiotyku.

 

Jak uchronić się przed wystąpieniem suchego zębodołu?

 

Ponieważ bezpośrednią przyczyną suchego zębodołu jest wypłukanie skrzepu, przez kilka dni po wyrwaniu zęba pacjent powinien zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Na pewno nie powinien rezygnować z codziennego szczotkowania zębów, jednak musi robić to bardzo delikatnie z pominięciem zębodołu, a jamę ustną przepłukiwać wyłącznie chłodną wodą. Aby ustrzec się suchego zębodołu, przez kilka dni po ekstrakcji należy również stosować się do kilku prostych zaleceń:

 

 • nie spożywać alkoholu,
 • nie palić papierosów,
 • nie zażywać gorących kąpieli ani nie korzystać z sauny,
 • nie pić gorących napojów,
 • powstrzymywać się od intensywnej aktywności fizycznej,
 • nie spożywać pokarmów wymagających intensywnego żucia i gryzienia.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, suchy zębodół to powikłanie po ekstrakcji zęba. Polega na wypłukaniu (lub nie wytworzeniu się) skrzepu, który zabezpiecza ranę i umożliwia jej zagojenie się. Wówczas pojawia się bardzo silny ból w obrębie zębodołu, który świadczy o obecności stanu zapalnego. Ponadto może pojawić się nieprzyjemny posmak w ustach oraz halitoza. Najczęstszą przyczyną utworzenia się suchego zębodołu jest nieprzestrzeganie zaleceń stomatologa, jednak do wystąpienia tego powikłania predysponują także inne czynniki, np. palenie tytoniu. Każdy pacjent, który podejrzewa u siebie obecność suchego zębodołu powinien od razu udać się do gabinetu stomatologa, który zastosuje właściwe leczenie.

 

Autor: Redakcja NEOS-Stomatologia 
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej. 

 

Odczuwasz silny ból po ekstrakcji zęba? To może być suchy zębodół, czyli jedno z najczęstszych powikłań stomatologicznych. Nie czekaj! Już teraz przyjdź do Neos Stomatologia Gliwice, by otrzymać pomoc naszych specjalistów.

 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl