Zadbamy o Twój uśmiech kompleksowo
ręka trzymająca szczoteczkę do zębów

Szczoteczka soniczna, elektryczna, manualna – którą z nich wybrać?

Wybór szczoteczki do zębów na pozór wydaje się dziecinnie prosty. Biorąc jednak pod uwagę, jak wiele modeli, marek i technologii znajdziemy dziś na sklepowych półkach, to okazuje się, że dokonanie właściwego wyboru nie jest już takie łatwe. Czym kierować się przy wyborze szczoteczki do zębów? 

Spis treści

Wybór szczoteczki do zębów na pozór wydaje się dziecinnie prosty. Biorąc jednak pod uwagę, jak wiele modeli, marek i technologii znajdziemy dziś na sklepowych półkach, to okazuje się, że dokonanie właściwego wyboru nie jest już takie łatwe. Tym bardziej, że od tego czym (i jak) myjemy zęby, zależy zdrowie naszej jamy ustnej. W tym artykule omówmy dostępne na rynku rodzaje szczoteczek do zębów oraz podpowiemy, czym warto kierować się przy wyborze szczoteczki dla siebie. Zapraszamy do lektury! 
 

Spis treści: 

1. Szczoteczka do zębów – przedmiot znany już w starożytności
2. Rodzaje szczoteczek do zębów 
3. Szczoteczka manualna – najtańsza i najłatwiej dostępna
4. Szczoteczka elektryczna – lepsza od manualnej? 
5. Szczoteczka soniczna – jeszcze dokładniejsze mycie i usuwanie płytki nazębnej 
6. Dobór szczoteczki do zębów –  czym się kierować?
7. Podsumowanie 

 

 

Szczoteczka do zębów – przedmiot znany już w starożytności

 

Historia szczoteczki do zębów jest długa i sięga czasów starożytnych. Początkowo zęby czyszczono, pocierając je zmiażdżonymi gałęziami i korzeniami, natomiast prototyp szczoteczki do zębów, jaką znamy dzisiaj, pochodzi z XV-wiecznych Chin.  Jednak pierwszą szczoteczką do zębów produkowaną na masową skalę okazał się wynalazek Williama Addisa z 1780 roku. Addis stworzył szczoteczkę do zębów z naturalnego włosia zwierzęcego osadzonego na ręcznie wykonanej kości lub drewnianym uchwycie. Niestety szczoteczka ta nie wysychała zbyt szybko, przez co dość łatwo namnażały się na niej bakterie. Na szczęście problem ten udało się rozwiązać, zastępując włosie zwierzęce włosiem syntetycznym w 1938 roku.

 

Rodzaje szczoteczek do zębów 

 

Od  momentu pojawienia się pierwszych modeli szczoteczki do zębów przeszły liczne modyfikacje, a obecnie dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i wykonane z różnych tworzyw. Zasadniczo wyróżniamy 3 ich rodzaje: szczoteczki manualne (ręczne), elektryczne oraz soniczne. 

 

Szczoteczka manualna – najtańsza i najłatwiej dostępna

 

Szczoteczka manualna, czyli ta najbardziej tradycyjna, jest rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym. Za szczoteczkę manualną zapłacimy bowiem od kilku do kilkunastu złotych. Taka szczoteczka nie jest dodatkowo zasilana i to my jako jej użytkownicy decydujemy o szybkości oraz długości szczotkowania zębów. Szczoteczki manualne różnią się od siebie ilością włosia, rozmieszczeniem włókien oraz przede wszystkim twardością. Wyróżniamy bowiem szczoteczki:

  • miękkie,
  • średnie,
  •  twarde.

O twardości szczoteczki decyduje średnica pojedynczego włókna, która może wahać się  0,1 mm do 0,3 mm. Dodatkowo główka szczoteczki manualnej może być wyposażona w specjalną gumową tarkę przeznaczoną do mycia języka. Myjąc zęby, obowiązkowo musimy pamiętać także o nim, ponieważ język jest siedliskiem bakterii próchicotwórczych. Manualnej szczoteczki do zębów mogą używać osoby w każdym wieku, jednak ta przeznaczona dla dzieci będzie o wiele mniejsza. Szczoteczkę manualną należy wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Po tym czasie włosie zużywa się i nie czyści zębów już tak dobrze, jak na początku. 

 

Szczoteczka elektryczna – lepsza od manualnej? 

 

Poruszająca się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym (a niekiedy także pulsacyjnym) szczoteczka elektryczna na pewno dużo lepiej radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej w porównaniu ze szczoteczką tradycyjną. Liczba ruchów, jaką jesteśmy w stanie nią wykonać w ciągu 1 minuty może sięgać nawet 5 000 do 8 000, podczas gdy, używając zwykłej szczoteczki manualnej wykonamy ich w ciągu 1 minuty od 300 do 600. Jak widać, różnica jest więc kolosalna! 

 

Dobre szczoteczki elektryczne mają dodatkowo wbudowany timer, który pomaga zachować odpowiedni czas szczotkowania oraz czujnik nacisku. Ten drugi jest szczególnie ważny, ponieważ jednym z największych błędów, jaki popełniają użytkownicy tradycyjnych szczoteczek jest właśnie ich zbyt mocne przyciskanie do zębów, co niestety sprzyja nadmiernemu ścieraniu się szkliwa oraz krwawieniu dziąseł. Stosowanie szczoteczki elektrycznej pomaga wyeliminować ten problem. Dostępne na rynku szczoteczki elektryczne mają wymienne główki, nie trzeba więc za każdym razem kupować nowej, gdy włosie szczoteczki ulegnie zużyciu. 

 

Szczoteczka soniczna – jeszcze dokładniejsze mycie i usuwanie płytki nazębnej 

 

Szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektrycznej, która generuje drgania o wysokiej częstotliwości, tworząc fale dźwiękowe. Fale te pomagają w usuwaniu płytki nazębnej i docierają do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczki soniczne są także skuteczne w usuwaniu przebarwień i zapewniają głębokie oczyszczenie. A ponieważ ich ruch jest bardzo delikatny, doskonale nadają się dla osób o wrażliwych dziąsłach. Ponadto szczoteczka soniczna jest w stanie osiągnąć naprawdę zawrotną prędkość - wykonuje od 31 000 do 48 000 ruchów na minutę (czyli do 96 000 drgań na minutę). Główkę szczoteczki sonicznej oczywiście także należy regularnie wymieniać, tj. standardowo co 3 miesiące. Niestety zarówno szczoteczki elektryczne jak i soniczne, choć dużo efektywniej czyszczą zęby, są rozwiązaniem o wiele droższym. Cena szczoteczki sonicznej może wahać się od kilkuset do ponad 1000 złotych. 

 

Dobór szczoteczki do zębów –  czym się kierować?

 

Przy wyborze szczoteczki do zębów warto kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami i stanem jamy ustnej. Należy wziąć pod uwagę:

  • wiek
  • zdolności manualne
  • stan dziąseł i zębów
  • miejsce, w którym najczęściej gromadzi się płytka nazębna 

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, regularne i dokładne czyszczenie zębów każdego dnia jest niezbędne dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Abyśmy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, musimy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach: prawidłowej technice szczotkowania oraz wyborze odpowiedniej szczoteczki do zębów. Ta najbardziej tradycyjna, czyli ręczna jest tania i łatwo dostępna, ale by dobrze umyć nią zęby, trzeba zachować odpowiednią technikę. Alternatywą dla szczoteczki manualnej może być szczoteczka elektryczna lub oparta na technologii sonicznej. Poruszająca się ruchem obrotowym szczoteczka elektryczna myje zęby dużo efektywniej i osiąga nawet kilka tysięcy obrotów na minutę. Jeszcze szybsza i jeszcze dokładniejsza jest szczoteczka soniczna generująca drgania o wysokiej częstotliwości. Doskonale radzi sobie ona z osadem nazębnym i zapewnia głębokie oczyszczanie. Do wyboru szczoteczki warto jednak podejść indywidualnie, uwzględniając wiek, stan jamy ustnej oraz zdolności manualne. 
 


Autor: Redakcja NEOS Stomatologia 
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej.  


Masz problem z doborem odpowiedniej szczoteczki do zębów? Porozmawiaj o tym z naszymi specjalistami w klinice Neos Stomatologia Gliwice. 

 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl

Wizytę u stomatologia umówisz w jednym z naszych oddziałów

Zapisz się