„Zęby mądrości” - czy są potrzebne, kiedy należy je usunąć?
Z praktycznego punktu widzenia "zęby mądrości", czyli ósemki, nie są nam do niczego potrzebne. Po co zatem natura wyposażyła w nie człowieka? Czy zęby mądrości zawsze należy usuwać?
Z praktycznego punktu widzenia "zęby mądrości", czyli ósemki, nie są nam do niczego potrzebne. Po co zatem natura wyposażyła w nie człowieka? Czy zęby mądrości zawsze należy usuwać?
Ósemki, czyli tzw. „zęby mądrości” wbrew swojej potocznej nazwie nie sprawiają, że stajemy się mądrzejsi. Mogą za to przysporzyć nam niemałych kłopotów. Wyrastają jako ostatnie, w dodatku z praktycznego punktu widzenia są właściwie zbędne. Osoby, u których ósemki nie wyrżnęły się mogą normalnie przeżuwać oraz rozdrabniać pokarm. Skoro zatem zęby te nie są nam do niczego potrzebne, po co natura wyposażyła w nie człowieka? Czy ósemki zawsze należy usuwać, czy też nie jest to konieczne? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Spis treści:
1. Ósemki to pozostałość po naszych przodkach!
2. Ósemki – nie takie mądre, jak się wydaje. Wskazania do usunięcia zębów mądrości
3. Czeka Cię usunięcie ósemki? Koniecznie zrób zdjęcie panoramiczne zębów!
4. Jak przebiega zabieg usunięcia ósemki?
5. Podsumowanie
Zęby mądrości, jako że są to zęby trzonowe, pomagały naszym przodkom sprzed kilku tysięcy lat w rozdrabianiu surowych, a co za tym idzie twardych pokarmów, takich jak mięso czy różnego typu rośliny. Ich szczęki były też bardziej rozbudowane i większe, w związku z czym bez problemu mieściły się w nich „dodatkowe” zęby. W obecnych czasach, gdy większość produktów spożywczych jest mocno przetworzonych, gdy poddajemy je obróbce termicznej, by stały się miękkie i łatwiejsze do pogryzienia, ostatnie z trzonowców straciły na pierwotnym znaczeniu. Dziś są narządem szczątkowym, choć kiedyś brały aktywny udział w procesie gryzienia i przeżuwania pokarmu. A dlaczego mówimy o nich „zęby mądrości”? Ponieważ wyrzynają się przeważnie między 17. a 25. rokiem życia, czyli wtedy, kiedy człowiek teoretycznie staje się dojrzały i powoli nabywa mądrości życiowej.
Co ciekawe, u niektórych osób wyrzynają się tylko niektóre ósemki, np. dwie z czterech, albo nie wyrzynają się wcale. Ponadto w rzadszych przypadkach proces wyrastania ósemek może przedłużyć się nawet do 40. roku życia! Ze statystyk wynika niestety, że aż 80% pacjentów, których natura obdarzyła „zębami mądrości” prędzej czy później będzie musiało je usunąć. Dlaczego?
Ósemki – choć funkcjonalnie zbędne – u niektórych osób wciąż wyrastają, będąc źródłem wielu problemów. Zęby te niejednokrotnie wyrzynają się krzywo lub w ogóle pozostają niewyrżnięte. Zamiast wyrosnąć ponad linię dziąsła, utykają w kości szczęki w pozycji poziomej. O takim zębie mówimy „zatrzymany”. Jest on całkowicie niewidoczny w jamie ustnej, a jego obecność może ujawnić jedynie pantomogram, czyli zdjęcie rentgenowskie całych łuków zębowych. Ale o nim nieco później.
Niestety wyrzynanie i nieprawidłowe położenie trzecich zębów trzonowych może być przyczyną wielu patologii, m.in.:
Wszystkie powyższe przypadki są wskazaniem do usunięcia ósemek, choć ostateczną decyzję o ekstrakcji „zębów mądrości” podejmuje stomatolog lub chirurg stomatologiczny.
Zanim nieszczęsna ósemka zostanie usunięta, pacjent powinien wykonać badanie obrazowe, tj. pantomogram, inaczej RTG pantomograficzne lub zdjęcie panoramiczne. Dzięki temu badaniu stomatolog jest w stanie dokładnie określić położenie ósemki oraz jej odległość od nerwu zębodołowego dolnego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jego uszkodzenie w trakcie zabiegu usunięcia zęba ósmego wiąże się z ryzykiem czasowej utraty czucia w obrębie języka, dolnej wargi czy brody. Panorama zębów pozwala dokładnie zlokalizować nerw, dzięki czemu przeprowadzona później ekstrakcja ósemki może być bardziej precyzyjna i nie naraża nerwu zębodołowego na uszkodzenie
Ekstrakcja ósemki z reguły jest zabiegiem dość prostym. Obywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa od 5 do 30 minut. W celu zabezpieczenia zębodołu po usuniętym zębie zakłada się szwy, które są ściągane po ok. 7-10 dniach od ekstrakcji. W czasie rekonwalescencji pacjent musi zadbać o odpowiednią higienę okolicy poddanej zabiegowi oraz ograniczyć wysiłek fizyczny. W złagodzeniu dolegliwości bólowych oraz zmniejszeniu obrzęku pomocne są zimne okłady. Lekarz wykonujący zabieg może dodatkowo przepisać lek przeciwbólowy, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, także antybiotyk.
Ósemki zatrzymane usuwa się najczęściej chirurgicznie. Zabieg ten - nazywany dłutowaniem -polega na nacięciu dziąsła, usunięciu zęba, a następnie zszyciu powstałej rany. Zabiegi operacyjnego usuwania „zębów mądrości” wykonują zarówno dentyści ogólni, jak specjaliści chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. Chirurgiczne usuwanie ósemek wymaga od lekarza ogromnej wprawy i znajomości struktur anatomicznych sąsiadujących z zębem zatrzymanym.
Podsumowując, ósemki, inaczej „zęby mądrości” stanowią ewolucyjną pozostałość po naszych przodkach. Mogą być przyczyną stanów zapalnych, dolegliwości bólowych oraz innych patologii, dlatego w uzasadnionych przypadkach dentysta może zadecydować o ich usunięciu. Ekstrakcja zęba ósmego nie jest zabiegiem szczególnie trudnym, chyba, że mamy do czynienia z zębem zatrzymanym. Wówczas ósemkę usuwa się chirurgicznie.
Autor: Redakcja NEOS-Stomatologia
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej.
Masz problem z nieprawidłowo wyrzynającymi się ósemkami? Umów konsultację ze stomatologiem w Neos Stomatologia Gliwice i sprawdź, czy Twoje „zęby mądrości” kwalifikują się do usunięcia.
Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl