Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci do lekarza stomatologa, jest próchnica. Niestety, nawet najmniejsze stany zapalne i uszkodzenia zęba mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. W NEOS Stomatologia pomagamy pacjentom pozbyć się próchnicy oraz odbudować tkanki zęba. Oferujemy również leczenie kanałowe nowoczesnymi metodami – ENDOPILOT. Nasze zabiegi są szybkie i bezbolesne, a pacjenci w krótkim czasie mogą cieszyć się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem.
Wypełnienia
Stosujemy wypełnienia światłoutwardzalne oraz chemoutwardzalne.
Te pierwsze już po 20 sekundach naświetlania lampą polimeryzacyjną łączą się z zębem, a więc stanowią bardziej nowoczesne rozwiązanie. Ich odcienie można dobrać do uzębienia każdego pacjenta i utrzymują się w zębie przez nawet 8 lat.
Natomiast wartą podkreślenia zaletą wypełnień chemoutwardzalnych jest wiązanie bez konieczności użycia światła. Dzięki temu wypełnienie to można z powodzeniem stosować również w miejscach, w których utrudnione jest dotarcie ultrafioletową lampą polimeryzacyjną. Wypełnienia chemoutwardzalne są refundowane przez NFZ.
Odbudowa zęba
W sytuacji, gdy następuje uszkodzenie zęba – zostaje ono ukruszone lub złamane – konieczna jest jego odbudowa – zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Wyróżnia się kilka wskazań do wykonania odbudowy korony zęba, jednak metoda leczenia zawsze dobierana jest indywidualnie do pacjenta. Należy szczególną uwagę zwrócić m.in.: na wielkość ubytku korony zęba, stan korzenia i kości szczęki lub żuchwy oraz warunki zwarciowe.
Istnieje kilka sposobów rekonstrukcji zęba na korzeniu. Są to m.in.: licówki, wkład koronowo-korzeniowy czy korona protetyczna. Metodę dobiera się na podstawie stopnia zniszczenia zęba, kondycji tkanek jamy ustnej oraz oczekiwań pacjenta.
Ekstrakcja zęba
Konieczność usunięcia zęba może wynikać z wad zgryzu, planowanego leczenia ortodontycznego lub też złego stanu zęba czy przyzębia, co uniemożliwia leczenie stomatologiczne. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu i polega na doprowadzeniu zęba do zwichnięcia, a następnie oddzieleniu go od kości szczęki. Krótko po zabiegu nie należy przepłukiwać jamy ustnej, a zęby powinno się szczotkować delikatnie. Zaleca się chłodzenie policzka, unikanie gorącego jedzenia oraz tymczasową rezygnację z palenia. W przypadku niektórych zębów ekstrakcję przeprowadza się chirurgicznie. Wówczas po zabiegu zakłada się szwy, które należy ściągnąć po około 7-10 dniach.