Z powodu krzywych zębów rzadko się uśmiechasz, a jeśli już Ci się to zdarzy, szybko zasłaniasz usta dłońmi, by nikt ich nie dostrzegł. Krzywe uzębienie nie wygląda dobrze – to fakt! Pamiętaj jednak, że jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Wady zgryzu utrudniają utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Mogą również prowadzić do przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni twarzy i szyi. Na szczęście dzięki nowoczesnej ortodoncji jesteśmy w stanie zapobiegać wszystkim tym problemom. W jaki sposób? Sprawdźmy!

 

Spis treści: 

1. Zacznijmy od podstaw! Czym jest ortodoncja?
2. Rodzaje aparatów ortodontycznych
3. Aparat ruchomy – dedykowany dzieciom
4. Aparat stały – koryguje poważne wady zgryzu u młodzieży i dorosłych
5. Konsultacja przed założeniem aparatu ortodontycznego
6. Podsumowanie

 

Zacznijmy od podstaw! Czym jest ortodoncja?

 

Ortodoncja, w dużym uproszczeniu, jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu. Z leczenia ortodontycznego mogą korzystać pacjenci w każdym wieku: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, a nawet seniorzy! Często przebiega ono w porozumieniu ze stomatologiem czy chirurgiem szczękowym. Warto także zaznaczyć, że dzięki leczeniu ortodontycznemu zyskujemy nie tylko piękniejszy uśmiech. Za jego pomocą możemy również pozbyć się asymetrii twarzy, wyeliminować wadę wymowy czy zwiększyć komfort podczas żucia pokarmów. Podstawowym narzędziem stosowanym w leczeniu ortodontycznym są aparaty na zęby (ortodontyczne) wykonane i dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

 

Zacznijmy od tego, że głównym zadaniem aparatu ortodontycznego jest przywrócenie zębom ich właściwego (fizjologicznego) ustawienia w łuku zębowym. Odbywa się to poprzez wywieranie na konkretne zęby odpowiedniego nacisku. Aparaty na zęby możemy podzielić na stałe oraz ruchome (wyjmowane). Przyjrzyjmy się teraz obu ich rodzajom.

 

Aparat ruchomy – dedykowany dzieciom

 

Aparat ruchomy dedykowany jest przede wszystkim najmłodszym pacjentom, u których wzrost szczęki i żuchwy wciąż trwa. Ruchomy aparat ortodontyczny to, jak sama nazwa wskazuje, aparat, który pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować. Użytkownikowi takiego aparatu dużo łatwiej jest więc zachować higienę jamy ustnej oraz czyścić sam aparat. Pacjent nosi go przeważnie kilkanaście godzin w ciągu doby, tj. kilka godzin w ciągu dnia oraz przez całą noc. Aparat dopasowywany jest indywidualnie. Najpierw pobiera się wycisk z jamy ustnej, następnie technik wykonuje gipsowy odlew i na jego podstawie przygotowuje aparat na zęby. Klasyczny ruchomy aparat ortodontyczny wykonany jest z akrylowej płytki oraz drutów.

 

Aparat stały – koryguje poważne wady zgryzu u młodzieży i dorosłych

 

Aparat stały przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych, posiadających stałe uzębienie, u których wzrost szczęki i żuchwy już się zakończył. Ten rodzaj aparatu nosi się przez cały okres leczenia, bez możliwości jego zdjęcia. Jest więc może trochę mniej wygodny w użytkowaniu, za to doskonale radzi sobie z poważnymi wadami zgryzu. Stały aparat na zęby składa się z kilku elementów, w tym:

 

  • zamków przyklejanych na zęby w konkretnych miejscach,
  • łuku ortodontycznego - wywierającego nacisk na zęby celem ich przemieszczenia,
  • gumek umożliwiających utrzymanie się łuku w odpowiedniej pozycji.

 

Leczenie ortodontyczne przy pomocy stałego aparatu na zęby trwa zwykle ok. 2 lat. W tym czasie pacjent powinien regularnie odwiedzać ortodontę, który będzie monitorował postępy leczenia, a w razie potrzeby skoryguje ustawienie aparatu.

 

Konsultacja przed założeniem aparatu ortodontycznego

 

Oczywiście zanim aparat ortodontyczny zagości na zębach, pacjent musi przejść konsultację ortodontyczną, podczas której ortodonta ocenia stan jego uzębienia oraz określa, z jakim rodzajem wady zgryzu pacjent ten się boryka. Może to być:

 

  • przodozgryz,
  • tyłozgryz,
  • zgryz krzyżowy,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz głęboki,
  • stłoczenie zębów.

 

Badanie jamy ustnej podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej, choć czasochłonne, może być niewystarczające do zaplanowania leczenia. W wielu przypadkach ortodonta podejmuje decyzję co do rodzaju aparatu dopiero na podstawie wyniku badań obrazowych, np. zdjęcia RTG czy pantomogramu. W trakcie wizyty ortodonta rozmawia również z pacjentem na temat jego oczekiwań względem leczenia, kosztów, a także szczegółowo objaśnia wszystkie procedury, jakie będą wykonywane. Wyposażony w tę wiedzę pacjent, podejmuje decyzję, czy poddaje się leczeniu zaproponowanemu przez ortodontę czy też nie.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, leczenie ortodontyczne jest dostępne dla pacjentów w każdym wieku. Wady zgryzu koryguje się przy pomocy aparatów ortodontycznych dopasowanych indywidualnie do pacjenta. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje aparatów: dedykowane dzieciom aparaty ruchome oraz aparaty stałe - służące do korygowania poważniejszych wad zgryzu u młodzieży i dorosłych. Krzywe zęby warto wyprostować nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Decydując się na aparat ortodontyczny w NEOS Stomatologia Bielsko-Biała możesz pozbyć się asymetrii twarzy, wady wymowy oraz zwiększyć komfort podczas jedzenia.

 

Autor: Redakcja NEOS Stomatologia 
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej. 

 

Wada zgryzu odbiera Ci pewność siebie i utrudnia prawidłową higienę jamy ustnej? Nie czekaj! Już dziś umów się na konsultację ortodontyczną w NEOS Stomatologia Bielsko-Biała.

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

 

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl