Dzięki nowoczesnej stomatologii jesteśmy dziś w stanie uratować zęby, które kiedyś byłyby nie do uratowania. Jeszcze kilkanaście lat temu usunięcie zęba zniszczonego próchnicą było standardową procedurą. Obecnie sięga się po nią w ostateczności, gdy wszystkie dostępne rozwiązania zostaną wyczerpane. „Zamiast wyrywać, leczymy” – to złota zasada, którą kieruje się dziś większość stomatologów. Niestety bywają jednak sytuacje, kiedy ekstrakcji nie da się uniknąć. W jakich przypadkach usunięcie zęba jest konieczne? Jak wygląda taki zabieg i jakich zaleceń powinien przestrzegać pacjent, by rana po usuniętym zębie dobrze się zagoiła? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.  

Spis treści:
1. Na czym polega usunięcie zęba?
2. W jakich przypadkach usunięcie zęba to konieczność?
3. A kiedy zęba nie należy wyrywać?
4. Jak postępować po ekstrakcji zęba?
5. Suchy zębodół – bolesne powikłanie po usunięciu zęba
6. Usunąłem/am zęba – co teraz?

 

Na czym polega usunięcie zęba?
 

Zabieg ten polega na wyjęciu zęba z zębodołu poprzez zerwanie więzadeł, które niczym liny mocują go w kości. Wbrew pozorom ekstrakcja zęba nie jest zadaniem prostym. Wymaga zastosowania odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Stomatolog musi najpierw właściwie chwycić ząb kleszczami ekstrakcyjnymi, a następnie, wykonując odpowiednie ruchy (tzw. ruchy ekstrakcyjne), wyjąć go z zębodołu. Niezwykle ważne jest, aby ząb wyszedł w całości. Ostatnim etapem ekstrakcji jest dokładne oczyszczenie loży powstałej po usuniętym zębie - np. z pozostałych fragmentów kostnych - oraz usunięcie ewentualnych zmian okołowierzchołkowych, które rozwinęły na skutek procesu zapalnego toczącego się w zębie. Bezpośrednio po ekstrakcji na ranę nakładana jest sucha, sterylna gaza, którą pacjent przygryza i pozostawia w buzi na ok. 30-45 minut, co ma zminimalizować krwawienie.

W NEOS Stomatologia Gliwice zabieg ekstrakcji zęba jest szybki i odbywa się w znieczuleniu miejscowym aplikowanym komputerowo. Prawidłowo podane znieczulenie eliminuje ból całkowicie – pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. W niektórych przypadkach zęba trzeba usunąć chirurgicznie. Wówczas po zabiegu zakłada się szwy, które należy ściągnąć po około 7-10 dniach.
 

W jakich przypadkach usunięcie zęba to konieczność?
 

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem nieodwracalnym, dlatego powinno się ją wykonywać w ostateczności, gdy inne metody leczenia, np. leczenie kanałowe, nie przynoszą rezultatu. Najczęściej stomatolog decyduje o usunięciu zęba w następujących przypadkach:

  • gdy tkanka zęba jest już mocno zniszczona i nie ma możliwości jej odbudowy,
  • gdy doszło do złamania poddziąsłowego, które uniemożliwia przeprowadzenie leczenia i protetyczną odbudowę zęba,
  • gdy ząb jest zatrzymany, czyli utknął w tkance kostnej (nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła), przykładem takiego zęba może być zatrzymana ósemka,
  • w przypadku ostrego stanu zapalnego,
  • w przypadku zaawansowanej paradontozy skutkującej rozchwianiem zębów, których nie da się ustabilizować,
  • gdy pacjent przygotowuje się do leczenia ortodontycznego.
     

A kiedy zęba nie należy wyrywać?
 

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do ekstrakcji zęba jest obecność guza nowotworowego lub naczyniaka w jego sąsiedztwie. Pozostałe przeciwwskazania to tzw. przeciwwskazania względne, dopuszczające usunięcie zęba, pod warunkiem, że pacjent zostanie odpowiednio przygotowany do zabiegu. Przeciwskazaniem względnym będzie np. choroba serca i naczyń krwionośnych, przebyty zawał, opryszczka, choroby zakaźne, choroby tarczycy, zaburzenia krzepnięcia krwi, hemofilia, cukrzyca, menstruacja czy ostre stany zapalne w obrębie dziąseł.

Z uwagi na długą listę przeciwwskazań podczas kwalifikacji do ekstrakcji zęba niezwykle ważny jest wnikliwy wywiad z pacjentem.
 

Jak postępować po ekstrakcji zęba?
 

Przede wszystkim nie czekać z zażyciem środka przeciwbólowego do momentu aż zejdzie znieczulenie. Zazwyczaj musi minąć ok. 30 minut, zanim tabletka przeciwbólowa zacznie działać. Zwlekając z jej przyjęciem, narażamy się więc na niepotrzebny ból. W złagodzeniu dolegliwości bólowych pomogą również kilkuminutowe, zimne okłady (w postaci żelowego kompresu, mrożonki czy nawet chusteczki zamoczonej w zimnej wodzie). Ważne by robić je z przerwami przez całą dobę, uważając, by nie odmrozić skóry na policzku. Do 2 godzin po zabiegu nie należy także pić ani jeść.
 

Ponadto przez 24 godziny po ekstrakcji nie powinno się:
 

  • szczotkować zębów,
  • przepłukiwać jamy ustnej,
  • spożywać żadnych gorących pokarmów lub napojów,
  • palić papierosów,
  • pić alkoholu,
  • narażać się na wysiłek fizyczny.
     

Suchy zębodół – bolesne powikłanie po usunięciu zęba
 

Ekstrakcja zęba, jak każdy zabieg, wiąże się niewielkim ryzykiem powikłań. Ich wystąpienie może być efektem indywidualnych predyspozycji, jednak najczęstszą przyczyną okazuje się nieprzestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Jednym z najbardziej bolesnych i uciążliwych powikłań po usunięciu zęba jest tzw. suchy zębodół. Na czym polega ta przypadłość? Otóż w miejscu po usuniętym zębie powinien utworzyć się skrzep. Pełni on rolę opatrunku chroniącego tkanki oraz ranę poekstrakcyjną przed zakażeniem. Powinien, jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasem skrzep po prostu się nie wytwarza, czasem wypadnie lub zostanie wypłukany. Właśnie dlatego przestrzeganie zaleceń stomatologa po wykonanym zabiegu ekstrakcji zęba jest tak istotne, pozwala bowiem zminimalizować ryzyko utworzenia się suchego zębodołu. Pierwsze objawy odczuwalne są już po 2-4 dobach od ekstrakcji zęba. Ból stopniowo narasta, osiągając nasilenie, które trudno złagodzić przy pomocy dostępnych preparatów przeciwbólowych. Suchy zębodół wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie stomatologicznym i wdrożenia odpowiedniej terapii.
 

Usunąłem/am zęba – co teraz?
 

Po usunięciu zęba zaleca się jak najszybsze uzupełnienie braku – nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Zęby sąsiadujące z luką lubią rozsuwać się i przechylać. Braki w uzębieniu sprzyjają powstawaniu wad zgryzu i wymowy. Ponadto narażają pozostałe zęby na zbytnie obciążenia, przez co stają się one słabsze i bardziej łamliwe. Przy niepełnym uzębieniu mogą pojawić się również problemy z odpowiednim rozdrabnianiem pokarmu, co może skutkować zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. W NEOS Stomatologia Gliwice proponujemy naszym Pacjentom różne metody odbudowy utraconych zębów – od ruchomych protez zębowych, po korony, mosty i licówki.

Podsumowując, ekstrakcja zęba polega na jego trwałym usunięciu, dlatego zabieg ten powinien być wykonywany w ostateczności. Wskazania do usunięcia zęba mogą być bardzo różne. Najczęściej dentysta proponuje ekstrakcję, gdy nie ma już szans na jego wyleczenie oraz odbudowę. To zabieg szybki i zupełnie bezbolesny. Bardzo ważne jest jednak stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, w ten sposób pacjent minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych powikłań.
 

Czeka Cię ekstrakcja zęba? W NEOS Stomatologia Gliwice wiemy, jak zrobić to szybko i bezboleśnie.
 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już teraz!

Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl