Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
O higienę jamy ustnej należy dbać zawsze, jednak w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jest to szczególnie istotne. Resztki jedzenia dość łatwo przylegają bowiem do metalowych części aparatu, stwarzając wręcz idealne środowisko do rozwoju próchnicy. Dlatego podczas leczenia ortodontycznego pacjent w zasadzie nie rozstaje się ze szczoteczką do zębów, myjąc je tak często, jak to możliwe. O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego? Sprawdź!
Spis treści:
1. Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ruchomego - o czym pamiętać?
2. Higiena jamy ustnej przy noszeniu aparatu stałego – niezbędne akcesoria
3. Czego nie jeść podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
4. Skutki niewłaściwej higieny podczas leczenia ortodontycznego?
5. Podsumowanie
Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ruchomego - o czym pamiętać?
Nosząc ruchomy (wyjmowany) aparat na zęby, musimy oczywiście pamiętać o regularnym ich szczotkowaniu. Powinniśmy to robić minimum dwa razy dziennie. Systematycznie należy czyścić również sam aparat. W tym celu można użyć zwykłej pasty do zębów z fluorem lub pasty do czyszczenia protez zębowych oraz szczoteczki z miękkim włosiem, by nie uszkodzić tworzywa, z którego aparat jest wykonany (najczęściej z akrylu). Po dokładnym wyszczotkowaniu aparatu najlepiej opłukać go letnią (ale nie gorącą!) wodą. Do codziennej higieny jamy ustnej warto też oczywiście włączyć nitkowanie zębów oraz stosowanie płynów do płukania, które nie tylko pomagają w pozbyciu się resztek pokarmu, ale również zapewniają dodatkową ochronę przed próchnicą oraz odświeżają oddech.
Higiena jamy ustnej przy noszeniu aparatu stałego – niezbędne akcesoria
Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego może początkowo przysparzać pewnych trudności. Jak sama nazwa wskazuje, elementy takiego aparatu przymocowane są do zębów na stałe, a konkretnie na ok. 2 lata, bo tyle mniej więcej trwa leczenie ortodontyczne. Obecność aparatu utrudnia dokładne wyczyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni między nimi, dlatego wymaga to precyzji oraz cierpliwości.
Szczoteczki dla użytkowników aparatów ortodontycznych (tzw. szczoteczki ortodontyczne) różnią się nieco od tradycyjnych szczoteczek do zębów. Mamy ich kilka rodzajów:
- Podstawowa szczoteczka do zębów: powinna być wyposażona w różnej długości włosie. Najlepiej, by miała rowek w kształcie litery „V”. Obecność rowka wzdłuż główki szczoteczki ułatwia dotarcie do obszarów wokół zamka ortodontycznego, gdzie gromadzi się najwięcej płytki nazębnej.
- Szczoteczka jednopęczkowa: to szczoteczka wyposażona w małą, okrągłą główkę z jednym pęczkiem włosia zamiast wielu. Idealnie sprawdza się do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, bruzd zębowych oraz brzegów dziąseł. Jest zalecana osobom noszącym aparaty ortodontyczne oraz protezy zębowe. Ponieważ ma stosunkowo niewielkie wymiary, pozwala na umycie każdego zęba oddzielnie.
- Wyciorka (szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych): to rodzaj szczoteczki przeznaczonej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Posiada małą, giętką główkę, którą możemy dokładnie umyć przestrzenie międzyzębowe oraz elementy samego aparatu ortodontycznego, w tym zamków oraz obszarów znajdujących się pod drutem aparatu. Wyciorki mogą różnić się od siebie rozmiarem oraz kształtem. Dlatego przy ich doborze, najlepiej poradzić się stomatologa lub ortodonty.
- Szczoteczka elektryczna: użytkownicy aparatów ortodontycznych, zarówno stałych jak i ruchomych, z powodzeniem mogą myć zęby szczoteczką elektryczną lub soniczną, wyposażoną w odpowiednią główkę. Należy to jednak robić delikatnie, by nie uszkodzić maleńkich elementów aparatu (drutu, zamków czy ligatur).
- Irygator dentystyczny: to specjalne urządzenie wykorzystujące niewielki strumień wody do przepłukiwania przestrzeni międzyzębowych. Jest on dedykowany nie tylko pacjentom podczas leczenia ortodontycznego, ale również wszystkim innym osobom chcącym zadbać o higienę jamy ustnej.
Czego nie jeść podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
Osoba nosząca na zębach stały aparat ortodontyczny powinna unikać pewnych produktów spożywczych. Podczas leczenia nie zaleca się spożywania:
- Pokarmów twardych, np. orzechów, chipsów, marchewki: ich gryzienie może uszkodzić delikatne elementy aparatu ortodontycznego.
- Pokarmów lepkich, np. gumy do żucia, słodyczy zawierających toffi: mogą one obkleić aparat, utrudniając jego oczyszczenie.
- Pokarmów słodkich: cukier sprzyja rozwojowi próchnicy, na którą osoby noszące aparat są bardziej narażone.
Skutki niewłaściwej higieny podczas leczenia ortodontycznego?
Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących właściwej higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego może być opłakane w skutkach. Pacjenci, którzy zaniedbują higienę, po ściągnięciu aparatu nierzadko borykają się z zaawansowaną próchnicą, przebarwieniami na zębach, stanami zapalnymi oraz odwapnieniem zębów objawiających się pod postacią charakterystycznych białych plam. Dbanie o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego nie jest łatwe. Wymaga dużej skrupulatności i samodyscypliny. Jednak stosując się do zaleceń higienicznych w trakcie procesu leczenia, możemy uniknąć wszystkich tych konsekwencji.
Podsumowanie
Podsumowując, aby uniknąć powikłań, podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. W trakcie leczenia znacznie trudniej utrzymać zęby w czystości, co sprzyja rozwojowi próchnicy oraz powstawaniu przebarwień. Jednak istnieje wiele akcesoriów dentystycznych pomagających użytkownikom aparatów w codziennej higienie. Należą do nich specjalnie wyprofilowane szczoteczki ortodontyczne, szczoteczki jednopęczkowe, nici dentystyczne, wyciorki czy irygatory. Ważnym elementem dbałości o zęby podczas noszenia aparatu jest również unikanie określonych kategorii produktów spożywczych, w tym produktów twardych i oblepiających zęby.
Autor: Redakcja NEOS Stomatologia
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić konsultacji stomatologicznej.
Szukasz dobrego ortodonty w Bielsku-Białej? Zapraszamy do NEOS Stomatologia.
Nie zwlekaj! Już teraz umów wizytę.
Zadzwoń: +48 505 019 324
Napisz: rejestracja@neos-stomatologia.pl